Mi lehet ez a veszélyforrás?
Kicsi, nehezen vehető észre, mindig settenkedik, nehéz eltávolítani ha már befurakodott és csúnya betegséget terjeszt. Innen már könnyen rájöhetünk, ő bizony a kullancs lesz. Rengetegen vannak, ragaszkodnak hozzánk és állatainkhoz, ha kirándulni megyünk szinte biztos, hogy belefutunk egy “kullancs afférba” aminek mi nem igazán örülünk..
Itt a jó idő egyre több időt töltünk a szabadban. Érezzük jól magunkat, de ne feledkezzünk meg a kullancsokról.
Kullancsveszély
A kullancsok egy része súlyos betegségeket terjeszthet, ezért legjobb messze elkerülni őket. Az udvaron, a parkban, a játszótéren ugyanúgy veszélyben vagyunk, mint az erdőben való kirándulások, során. A kullancsok aktivitása tavasszal kezdődik. Kullancsinvázió ideje: április-május, augusztus-szeptember. Kedvenc élőhelyei a dús aljnövényzettel borított magas páratartalmú helyek: sűrű aljnövényzet, cserjés területek, gyepszőnyeg.
Hogyan védekezzünk ellenük?
- kertünket tartsuk rendben
- viseljünk széles karimájú kalapot
- vegyünk fel hosszú nadrágot, hosszúujjú inget, ruhát, ha van rá lehetőség, akkor húzzuk össze
- ruházatunkat és a szabadon maradt bőrfelületet megfelelő riasztószerrel kezeljük le , nézzük meg a használati utasítást és ha szükséges a kezelést ismételjük
- szabadban való tartózkodás után kérjünk meg valakit, hogy nézze át bőrünket, a számunkra nem látható területeken
Ha pedig kullancsot találtunk a bőrünkben, akkor azt azonnal távolítsuk el.
Hogyan?
-
- ne kenjük be semmivel a bőrbe fúródott kullancs feje körül, mert ha az állat fuldokolni kezd, akkor gyomortartalmát – amelyben találhatók a kórokozók- , a gazdaszervezetbe öklendezi
- összenyomni sem tanácsos az előző okok miatt
- a kullancsot távolítsuk el bármilyen eszközzel, amellyel jól meg tudjuk fogni az élősködő szívó szájszervét és határozott mozdulattal rántsuk ki.
- Ha az állat fej része beszakadna, ne izguljunk, az magától kilökődik.